Znak obce vyjadřující mlynářskou tradici, zelené lesy a řeku. Stránky o obci Bílovice nad Svitavou Znak obce vyjadřující mlynářskou tradici, zelené lesy a řeku.
 
Osm kilometrů od Brna na severovýchod, v malebném údolí Svitavy, při trati Brno-Česká Třebová leží obec Bílovice nad Svitavou.
Vesnice se rozprostírá na obou březích řeky, dále v údolích potoků Melatína a Časnýře a na stráních a návrších, ověnčených ze tří stran prořídlými smí- šenými lesy.
Na severozápadě, nad Melatínem a Polankou, krášlí dědinu Bílovický les (Na Bílovské), táhnoucí se od Klučenice přes Praskavici, Malužín až k Ptačí Svatyni, na severovýchodě, nad Vlkovínem a Mlado- vama, Babický Les (Na Kanické) a na jihovýchodě Hádecká.
Na jihozápadě nad dědinou otevírá se nám pohled na pruh zvlněné úrodné země, za hřbitovem zvané Přední a Zadní Hony, Na Dílcích a v Lipinách, od silnice vpravo - U Hrušky, Mezi Cestami, U Třešní, V Lebku a Na Nivách.

 
Tichá, někdy i bouřlivá, ba divoká Svitava tekoucí od severu sevřeným údolím tvoří se strouhou od splavu až po Hradisko ostrov, na němž stojí od nepaměti mlýn.
Kopcovitý a romantický kraj nazvala kdysi Božena Neumannová "krajinou betlémskou".
Rozhlédneme-li se z návrší vyhlídek a kopců, uvidíme vysoko na výsluní vévodící Babice, v dáli křtinskou Babu, sousední Řícmanice, vrch Gerhátky, Vyhlídku, skalnatou Šumberu a Hády. Za řekou, nad Lazy a Panáčkovým Lesem, vyvýšené obřanské Hradisko, úrodná pole se staletou hruškou a nad Melatínem Občiny a les, vystupující z údolí ke Čtvercům a Luži, moře listnatých a jehličnatých lesů, krasný moravský kout a v něm výletní Bílovice nad Svitavou, které lákaly mnohé významné osobnosti kulturního i  společenského života k návštěvě, procházce nebo jen tak k posezení.
[Miloslav Procházka,  
Výletní Bílovice nad Svitavou, 1988]
 
    Vstupte...  
 

          optimalizace PageRank.cz